Kampania Dzieciństwo bez przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.

Kampania koncentruje się na:

  • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,

  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, 

  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,

  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. 

Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. 

Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Link do szczegółowych informacji o Kampanii:

https://fdds.pl/dziecinstwo-bez-przemocy.html

-> Podmioty/instytucje, w których osoby doświadczające przemocy domowej mogą uzyskać bezpłatną pomoc

Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej

posiedzenia Zespołu i grup diagnostyczno-pomocowych odbywają się w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30–15.30, tel.: 91 32-25-497, e-mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mopr.swinoujscie.pl.

Zespół podejmuje działania na rzecz ograniczenia występowania zjawiska przemocy domowej. Zespół, do pracy w indywidualnych przypadkach, powołuje grupy diagnostyczno-pomocowe, których celem jest diagnozowanie problemu przemocy domowej, podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań (w tym interwencyjnych), opracowanie i realizację indywidualnych planów pomocy, monitorowanie sytuacji w rodzinach dotkniętych problemem przemocy, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

ul. Dąbrowskiego 4, tel.:91 32-25-460, czynny od poniedziałku do piątku w godz.:7.30–15.30,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mopr.swinoujscie.pl

MOPR realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, mającej na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Pomoc społeczna polega w szczególności na:

  • przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń,

  • pracy socjalnej,

  • prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej,

  • analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej,

  • realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych,

  • rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.

Główne formy świadczonej pomocy:

  1. świadczenia pieniężne: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy, zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie, pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki, wynagrodzenie należne opiekunowi za sprawowanie opieki przyznane przez sąd,

  2. świadczenia niepieniężne: praca socjalna bilet kredytowany składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, pomoc rzeczowa, w tym na ekonomiczne usamodzielnienie, sprawienie pogrzebu, schronienie, posiłek niezbędne ubranie, poradnictwo specjalistyczne, interwencja kryzysowa, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia, mieszkanie chronione, pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym mieszkaniu chronionym, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej dla osób usamodzielnionych.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej

w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202 i 203a, czynny całodobowo, tel. 91 32-25-481, www.mopr.swinoujscie.pl.

W zakresie interwencyjnym Ośrodek zapewnia schronienie osobom doznającym przemocy domowej bez skierowania i bez względu na dochód, na okres do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia w przypadkach uzasadnionych szczególną sytuacją.

W zakresie potrzeb bytowych Ośrodek zapewnia:

  • całodobowy okresowy pobyt

  • pomieszczenia do spania

  • wspólne pomieszczenie do pobytu dziennego,

  • miejsca do zabawy,

  • pomieszczenie do nauki,

  • łazienki,

  • kuchnię,

  • pomieszczenie do prania i suszenia,

  • wyżywienie, odzież i obuwie,

  • środki higieny osobistej i środków czystości.

W zakresie terapeutyczno – wspomagającym Ośrodek zapewnia:

  • opracowanie diagnozy rodziny i indywidualnego planu pomocy osobie doznającej przemocy domowej uwzględniającego: potrzeby, cele, metody i czas pomocy,

  • udzielanie poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego,

  • prowadzenie grup wsparcia i grup terapeutycznych dla osób doznających przemocy domowej,

  • prowadzenie indywidualnej terapii ukierunkowanej na wsparcie osób doznających przemocy domowej oraz nabycie umiejętności ochrony przed osobą stosującą przemoc domową,

  • zapewnienie dostępu do pomocy medycznej,

  • przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci i udzielanie im wsparcia psychologicznego oraz specjalistycznej pomocy socjoterapeutycznej i terapeutycznej,

  • udzielanie konsultacji wychowawczych.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ul. Dąbrowskiego 4,

czynny od poniedziałku do piątku w godz.:7.30–18.00, pok. nr 212, 213, 214

tel.: 91 32-25-488, 91 32-25-487, 91 32-25-486, www.mopr.swinoujscie.pl.

W ramach interwencji kryzysowej udziela specjalistycznej pomocy psychologicznej,
a w zależności od potrzeb - poradnictwa prawnego lub pedagogicznego. Pracownicy w ramach swoich kompetencji dokonują diagnozy trudności oraz ustalają plan pomocy dla osób zgłaszających się do Ośrodka.

Regionalne Centrum Kryzysowe

Projekt skierowany jest do osób/rodzin przebywających na terenie Województwa Zachodniopomorskiego w trakcie i po przebytym kryzysie psychicznym. Głównym celem projektu jest zapewnienie wysokiej jakości usług wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacyjnej.

w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, p. II pok. 214. czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00-20:00, tel. (91) 322 54 86,

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Lokalny Punkt oferuje bezpłatnie:

  • pomoc psychologiczną,

  • pomoc prawną,

  • finansową (bez kryterium dochodowego) m.in. w postaci bonów towarowych i żywnościowych.

Pomoc adresowana jest do osób pokrzywdzonych przestępstwem, członków ich rodzin, świadków.

W celu skorzystania z oferty Punktu należy umówić się telefonicznie na spotkanie z pracownikiem pierwszego kontaktu pod nr 663 605 604. Punkt czynny jest we wtorki i czwartki w godz. 15.00 - 20.00, w siedzibie Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5, pok. nr 28.

Centrum Zdrowia Psychicznego

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o. o., ul. Jana z Kolna 12

czynne od poniedziałku do soboty, w godz.7.30–15.00, tel.: 91 32-67-316, 91 32-67-314,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.szpital-swinoujscie.pl

Oferta Centrum:

  • Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu,

  • Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych,

  • Poradnia zdrowia psychicznego,

  • Oddział dzienny psychiatryczno – rehabilitacyjnego dla dorosłych,

  • Oddział dzienny terapii uzależnienia od alkoholu,

  • Oddział dzienny zaburzeń nerwicowych,

  • Zespół leczenia środowiskowego.

Dodatkowo funkcjonuje program terapeutyczny adresowany do dorosłych dzieci alkoholików (DDA) oraz program terapeutyczny adresowany do pacjentów - osób doznających przemocy w rodzinie.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Urząd Miasta Świnoujście ul. Wojska Polskiego 1/5, pok. 02

dyżury członków KRPA w każdy poniedziałek w godz.:15.45–16.30 pok. 02,

tel.: 91 32-21-304, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby doznajce przemocy w rodzinie, w której występuje problemem uzależnienia od alkoholu mogą skorzystać z pomocy KRPA w zakresie procedury dot. złożenia wniosku w sprawie sądowego nałożenia obowiązku leczenia od alkoholu.

Centrum Pomocy i Wsparcia w Zakresie Uzależnień

prowadzone przez Stowarzyszenie Trzeźwościowe „HOL” im. J. Dobrowolskiego,

ul. Hołdu Pruskiego 13/2, 72-600 Świnoujście, czynne: od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 - 21.00, tel. 91-321-56-97, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby doznające przemocy z rodzin, w których występuje problemem uzależnień mogą skorzystać z cyklicznych spotkań grup samopomocowych:

  • AA (anonimowi alkoholicy), spotkania odbywają się w środy i piątki o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00,

  • Al-anon (osoby współuzależnione) spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 17.00,

  • AN (anonimowi narkomani) spotkania odbywają się we wtorki o godz. 17.30.

Dodatkowo mogą uczestniczyć w spotkaniach ogólnorozwojowych, które pomogą im radzić sobie z emocjami.

Specjalistyczne Placówki Wsparcia Dziennego – oferta dla dzieci i młodzieży

Na terenie Świnoujścia funkcjonują 3 specjalistyczne placówki wsparcia dziennego (prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), które świadczą pomoc osobom małoletnim i ich rodzinom:

  • Nr 1 przy ul. Sosnowej 16, tel. 91 321-52-40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

  • Nr 2 przy ul. Dąbrowskiego 4, 91 321- 93-45, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

  • Nr 3 przy ul. Modrzejewskiej 20, 91 321-66-06, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Placówki funkcjonują od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 18.00, zapewniają uczestnikom poczęstunek oraz prowadzą następujące formy pracy z dziećmi:

  • zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności – plastyczne, muzyczne, teatralne, czytelnicze, informatyczne, kulinarne, gry i zabawy ruchowe, dożywianie,

  • działania wychowawcze – prace na rzecz placówki, utrzymywanie porządku i poszanowanie sprzętu, wyrabianie i utrwalanie nawyków higienicznych, utrwalanie zasad postępowania akceptowanych społecznie, aktywizowanie do udziału w konkursach i zawodach, rozwijanie wrażliwości na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy innym, poszanowanie otaczającego środowiska,

  • zajęcia socjoterapeutyczne – rozwijanie komunikacji interpersonalnej, radzenie sobie z emocjami i uczuciami, budowanie konstruktywnej hierarchii wartości, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, radzenie sobie z nadmiernym stresem i napięciem, umiejętności odmawiania w sytuacjach nakłaniania przez rówieśników do zachowań ryzykownych, eliminowania agresji fizycznej i konfliktów rówieśniczych,

  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – rozwijanie zasobu pojęć oraz werbalizacji myśli, wyrównywanie braków szkolnych, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, usprawnianie percepcji słuchowej w zakresie analizy i syntezy słuchowej, pamięci słuchowej, usprawnianie motoryki małej w zakresie przygotowania do nauki pisania,

  • zajęcia logopedyczne,

  • zajęcia z profilaktyki uzależnień.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

ul. Piastowska 54, tel./fax 91-321-49-11, www.poradnia.swinoujscie.pl,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przyjmuje młodzież i dzieci zgłoszone na wniosek rodziców, opiekunów, nauczycieli. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Oprócz diagnozy psychologiczno - pedagogicznej oraz logopedycznej Poradnia oferuje m.in:

  • zajęcia grupowe dla rodziców w ramach "Szkoła dla rodziców",

  • systemową terapia rodzin,

  • terapie indywidualną rodziców,

  • zajęcia integracyjno - terapeutyczne dla młodzieży,

  • zajęcia grupowe psychoedukacyjne dla młodzieży,

  • grupy otwarte socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży,

  • treningi EEG Biofeedback,

  • terapie uwagi słuchowej metodą prof. Alfreda Tomatisa,

  • terapie hipnozą dzieci i młodzieży.

Інформація про найважливіші зміни щодо підтримки громадян України, які прибули на територію Республіки Польща у зв'язку з бойовими діями в Україні:

  1. 30 червня 2024 року припинеться підтримка громадян України, які прибули на територію Республіки Польща у зв'язку з бойовими діями на території України, що випливає зі ст. 13 Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави (Закон. вісник 2024 р. пункт 167 із змінами), яка полягає у наданні грошової допомоги кожному суб'єкту, зокрема фізичній особі, яка веде домашнє господарство, які за власний кошт забезпечували проживання та харчування громадян України.

У зв’язку з вище викладеним, допомога може бути призначена на період до 30.06.2024р., а заявки на допомогу потрібно подати протягом одного місяця з останнього дня охопленого періоду, але не пізніше 31 липня 2024 року.

  1. Легальність перебування громадян України на території Республіки Польща продовжено до 30 вересня 2025 року.

  2. Як зазначено у ст. 68 розділ 2 Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни, особа, яка надає житло в оренду, може у будь-який час письмово попросити громадянина України виїхати, визначивши термін вибуття з цього житла не менше 14 днів. На заяву особи, яка здає приміщення або громадянина України, якого попросили покинути житло, воєвода може надати допомогу на умовах, визначених ст. 12 Закону, яка включає, серед іншого: запевнення розміщення осіб в закладах колективного проживання та харчування.

Громадяни України, які все ще потребуватимуть підтримки з питань поселення та місця проживання, можуть звертатись до місцевого воєводи, який допоможе їм, вказавши вільні місьця в закладі колективного розміщення.

Номер телефону гарячої лінії Західнопоморського воєводського представництва в Щецині для людей, які шукають житло: тел. 784 602 745 (працює цілодобово).

Незабаром буде запущено проект, співфінансований Європейським Союзом під назвою: «Разом до незалежності», метою якого є підтримка громадян України в усамостійненні та виселенні з центрів колективного розміщення. Міністерство внутрішніх справ і адміністрації є лідером проекту, пряма підтримка буде надаватися партнерами. Призначеним партнером для Західнопоморського воєводства є Фундація Польський центр міжнародної допомоги (PCPM).

Контактна інформація до регіонального координатора від вищезазначеної організації:

Pan Przemysław Stachura тел.: 512 157 541, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Проект під назвою «Разом до незалежності» передбачає надання допомоги громадянам України, які знаходяться під тимчасовим захистом (6000 осіб) у усамостійненні та виселенні з закладів колективного проживання. Бенефіціарам проекту буде запропоновано фінансову підтримку у вигляді субсидії на орендовану квартиру (зменшується за 6 місяців) та ряд допоміжних заходів, які сприятимуть інтеграції та побудові життя в Польщі. Вони включатимуть між.ін.:

- індивідуальні кар'єрні консультації та допомога в пошуку роботи,

- курси польської мови,

- культурно - інтеграційна активність,

- інформаційна підтримка щодо існуючих правил і норм функціонування у польському суспільстві, наприклад, щодо допомоги в рамках системи соціального забезпечення, зарахування дитини до дитячого садка, школи чи доступу до медичної допомоги.

Проектні заходи мають проводитись до 31 березня 2026 року.

Наразі розробляються детальні положення для бенефіціарів, які конкретизують правила рекрутації та користання з підтримки, які незабаром будуть опубліковані на сайтах реалізаторів проєкту демонструвати і передані воєводським представництвам.


Умовою участі в проекті є наявність активного УКР статусу та перебування в об’єкті колективного проживання, що діє згідно зі ст. 12 Закону про допомогу громадянам України.

Standardy Ochrony Dzieci zostały umieszczone na 1 i 2 piętrze w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

 
-> Standardy Ochrony Dzieci - grafiki

-> Standardy Ochrony Dzieci - wersja opisowa

Aktywny samorząd” w 2024 roku

Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób z niepełnosprawnością w życiu zawodowym, społecznym i dostępie do edukacji.

W 2024 roku realizowane będą następujące formy wsparcia w Module I:

  1. Obszar A – likwidacja bariery transportowej:

- Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);

- Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);

- Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);

- Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu);

  1. Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

- Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu rąk);

- Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;

- Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku);

- Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy);

- Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności);

  1. Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:

- Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym);

- Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności);

- Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);

- Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne - co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);

- Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania);

  1. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką, pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka).

Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie w Module I:

Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW https://sow.pfron.org.pl/ już od dnia 1 marca 2024r.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada dnia 31 sierpnia 2024 r.

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowany do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w:

  • w szkole policealnej,

  • w kolegium,

  • w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu), a także osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi.

Uwaga! Od bieżącego roku wnioski mogą składać także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie w Module II:

Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW https://sow.pfron.org.pl/ od dnia 1 marca 2024r.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada:

  • dnia 31 marca 2024r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024),

  • dnia 10 października 2024r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025)

Wysokość dofinansowania:

Warunki dofinansowania opisane są w ustępach: 10-24 dokumentu pod nazwą „Kierunki działań (…)” w 2024 roku.

Szczegółowe informacje na temat programu „Aktywny samorząd” dostępne są na stronie internetowej PFRON :

www.pfron.org.pl

Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej i papierowej:

Złożenie wniosku w formie elektronicznej:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował specjalną ogólnopolską platformę, za pośrednictwem której m. in. można złożyć wniosek o wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Konto do przesyłania dokumentów można założyć na portalu
https://sow.pfron.org.pl/

Pełną informację na temat rejestracji, funkcjonowania systemu oraz wideo poradniki dotyczące zakładania konta oraz wypełniania i wysyłania wniosków można znaleźć na stronie PFRON :

https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/info/

Złożenie wniosku w formie papierowej:

Wnioski należy składać w: Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu ul. Dąbrowskiego 4 72-600 Świnoujście pokój nr 5 – parter lub sekretariat pokój 314 – III piętro

Wnioski do pobrania: Moduł I

Wnioski do pobrania: Moduł II

Szczegółowe informacje na temat programu „Aktywny samorząd” dostępne są na stronie internetowej PFRON:

www.pfron.org.pl