Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej
posiedzenia Zespołu i grup diagnostyczno-pomocowych odbywają się w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30–15.30, tel.: 91 32-25-497, e-mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mopr.swinoujscie.pl.
Zespół podejmuje działania na rzecz ograniczenia występowania zjawiska przemocy domowej. Zespół, do pracy w indywidualnych przypadkach, powołuje grupy diagnostyczno-pomocowe, których celem jest diagnozowanie problemu przemocy domowej, podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań (w tym interwencyjnych), opracowanie i realizację indywidualnych planów pomocy, monitorowanie sytuacji w rodzinach dotkniętych problemem przemocy, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Dąbrowskiego 4, tel.:91 32-25-460, czynny od poniedziałku do piątku w godz.:7.30–15.30,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mopr.swinoujscie.pl
MOPR realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, mającej na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Pomoc społeczna polega w szczególności na:
-
przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń,
-
pracy socjalnej,
-
prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej,
-
analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej,
-
realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych,
-
rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
Główne formy świadczonej pomocy:
-
świadczenia pieniężne: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy, zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie, pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki, wynagrodzenie należne opiekunowi za sprawowanie opieki przyznane przez sąd,
-
świadczenia niepieniężne: praca socjalna bilet kredytowany składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, pomoc rzeczowa, w tym na ekonomiczne usamodzielnienie, sprawienie pogrzebu, schronienie, posiłek niezbędne ubranie, poradnictwo specjalistyczne, interwencja kryzysowa, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia, mieszkanie chronione, pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym mieszkaniu chronionym, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej dla osób usamodzielnionych.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej
w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202 i 203a, czynny całodobowo, tel. 91 32-25-481, www.mopr.swinoujscie.pl.
W zakresie interwencyjnym Ośrodek zapewnia schronienie osobom doznającym przemocy domowej bez skierowania i bez względu na dochód, na okres do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia w przypadkach uzasadnionych szczególną sytuacją.
W zakresie potrzeb bytowych Ośrodek zapewnia:
-
całodobowy okresowy pobyt
-
pomieszczenia do spania
-
wspólne pomieszczenie do pobytu dziennego,
-
miejsca do zabawy,
-
pomieszczenie do nauki,
-
łazienki,
-
kuchnię,
-
pomieszczenie do prania i suszenia,
-
wyżywienie, odzież i obuwie,
-
środki higieny osobistej i środków czystości.
W zakresie terapeutyczno – wspomagającym Ośrodek zapewnia:
-
opracowanie diagnozy rodziny i indywidualnego planu pomocy osobie doznającej przemocy domowej uwzględniającego: potrzeby, cele, metody i czas pomocy,
-
udzielanie poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego,
-
prowadzenie grup wsparcia i grup terapeutycznych dla osób doznających przemocy domowej,
-
prowadzenie indywidualnej terapii ukierunkowanej na wsparcie osób doznających przemocy domowej oraz nabycie umiejętności ochrony przed osobą stosującą przemoc domową,
-
zapewnienie dostępu do pomocy medycznej,
-
przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci i udzielanie im wsparcia psychologicznego oraz specjalistycznej pomocy socjoterapeutycznej i terapeutycznej,
-
udzielanie konsultacji wychowawczych.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ul. Dąbrowskiego 4,
czynny od poniedziałku do piątku w godz.:7.30–18.00, pok. nr 212, 213, 214
tel.: 91 32-25-488, 91 32-25-487, 91 32-25-486, www.mopr.swinoujscie.pl.
W ramach interwencji kryzysowej udziela specjalistycznej pomocy psychologicznej,
a w zależności od potrzeb - poradnictwa prawnego lub pedagogicznego. Pracownicy w ramach swoich kompetencji dokonują diagnozy trudności oraz ustalają plan pomocy dla osób zgłaszających się do Ośrodka.
Regionalne Centrum Kryzysowe
Projekt skierowany jest do osób/rodzin przebywających na terenie Województwa Zachodniopomorskiego w trakcie i po przebytym kryzysie psychicznym. Głównym celem projektu jest zapewnienie wysokiej jakości usług wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacyjnej.
w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4, p. II pok. 214. czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00-20:00, tel. (91) 322 54 86,
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Lokalny Punkt oferuje bezpłatnie:
-
pomoc psychologiczną,
-
pomoc prawną,
-
finansową (bez kryterium dochodowego) m.in. w postaci bonów towarowych i żywnościowych.
Pomoc adresowana jest do osób pokrzywdzonych przestępstwem, członków ich rodzin, świadków.
W celu skorzystania z oferty Punktu należy umówić się telefonicznie na spotkanie z pracownikiem pierwszego kontaktu pod nr 663 605 604. Punkt czynny jest we wtorki i czwartki w godz. 15.00 - 20.00, w siedzibie Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5, pok. nr 28.
Centrum Zdrowia Psychicznego
Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o. o., ul. Jana z Kolna 12
czynne od poniedziałku do soboty, w godz.7.30–15.00, tel.: 91 32-67-316, 91 32-67-314,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.szpital-swinoujscie.pl
Oferta Centrum:
-
Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu,
-
Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych,
-
Poradnia zdrowia psychicznego,
-
Oddział dzienny psychiatryczno – rehabilitacyjnego dla dorosłych,
-
Oddział dzienny terapii uzależnienia od alkoholu,
-
Oddział dzienny zaburzeń nerwicowych,
-
Zespół leczenia środowiskowego.
Dodatkowo funkcjonuje program terapeutyczny adresowany do dorosłych dzieci alkoholików (DDA) oraz program terapeutyczny adresowany do pacjentów - osób doznających przemocy w rodzinie.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Urząd Miasta Świnoujście ul. Wojska Polskiego 1/5, pok. 02
dyżury członków KRPA w każdy poniedziałek w godz.:15.45–16.30 pok. 02,
tel.: 91 32-21-304, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Osoby doznajce przemocy w rodzinie, w której występuje problemem uzależnienia od alkoholu mogą skorzystać z pomocy KRPA w zakresie procedury dot. złożenia wniosku w sprawie sądowego nałożenia obowiązku leczenia od alkoholu.
Centrum Pomocy i Wsparcia w Zakresie Uzależnień
prowadzone przez Stowarzyszenie Trzeźwościowe „HOL” im. J. Dobrowolskiego,
ul. Hołdu Pruskiego 13/2, 72-600 Świnoujście, czynne: od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 - 21.00, tel. 91-321-56-97, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Osoby doznające przemocy z rodzin, w których występuje problemem uzależnień mogą skorzystać z cyklicznych spotkań grup samopomocowych:
-
AA (anonimowi alkoholicy), spotkania odbywają się w środy i piątki o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00,
-
Al-anon (osoby współuzależnione) spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 17.00,
-
AN (anonimowi narkomani) spotkania odbywają się we wtorki o godz. 17.30.
Dodatkowo mogą uczestniczyć w spotkaniach ogólnorozwojowych, które pomogą im radzić sobie z emocjami.
Specjalistyczne Placówki Wsparcia Dziennego – oferta dla dzieci i młodzieży
Na terenie Świnoujścia funkcjonują 3 specjalistyczne placówki wsparcia dziennego (prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), które świadczą pomoc osobom małoletnim i ich rodzinom:
-
Nr 1 przy ul. Sosnowej 16, tel. 91 321-52-40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
-
Nr 2 przy ul. Dąbrowskiego 4, 91 321- 93-45, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
-
Nr 3 przy ul. Modrzejewskiej 20, 91 321-66-06, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Placówki funkcjonują od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 18.00, zapewniają uczestnikom poczęstunek oraz prowadzą następujące formy pracy z dziećmi:
-
zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności – plastyczne, muzyczne, teatralne, czytelnicze, informatyczne, kulinarne, gry i zabawy ruchowe, dożywianie,
-
działania wychowawcze – prace na rzecz placówki, utrzymywanie porządku i poszanowanie sprzętu, wyrabianie i utrwalanie nawyków higienicznych, utrwalanie zasad postępowania akceptowanych społecznie, aktywizowanie do udziału w konkursach i zawodach, rozwijanie wrażliwości na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy innym, poszanowanie otaczającego środowiska,
-
zajęcia socjoterapeutyczne – rozwijanie komunikacji interpersonalnej, radzenie sobie z emocjami i uczuciami, budowanie konstruktywnej hierarchii wartości, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, radzenie sobie z nadmiernym stresem i napięciem, umiejętności odmawiania w sytuacjach nakłaniania przez rówieśników do zachowań ryzykownych, eliminowania agresji fizycznej i konfliktów rówieśniczych,
-
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – rozwijanie zasobu pojęć oraz werbalizacji myśli, wyrównywanie braków szkolnych, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, usprawnianie percepcji słuchowej w zakresie analizy i syntezy słuchowej, pamięci słuchowej, usprawnianie motoryki małej w zakresie przygotowania do nauki pisania,
-
zajęcia logopedyczne,
-
zajęcia z profilaktyki uzależnień.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
ul. Piastowska 54, tel./fax 91-321-49-11, www.poradnia.swinoujscie.pl,
Przyjmuje młodzież i dzieci zgłoszone na wniosek rodziców, opiekunów, nauczycieli. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Oprócz diagnozy psychologiczno - pedagogicznej oraz logopedycznej Poradnia oferuje m.in:
-
zajęcia grupowe dla rodziców w ramach "Szkoła dla rodziców",
-
systemową terapia rodzin,
-
terapie indywidualną rodziców,
-
zajęcia integracyjno - terapeutyczne dla młodzieży,
-
zajęcia grupowe psychoedukacyjne dla młodzieży,
-
grupy otwarte socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży,
-
treningi EEG Biofeedback,
-
terapie uwagi słuchowej metodą prof. Alfreda Tomatisa,
-
terapie hipnozą dzieci i młodzieży.