I. Pomoc w formie usług opiekuńczych, usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich i specjalistycznych usług opiekuńczych realizowanych w ramach zadań własnych gminy:
-
przysługuje osobie samotnej, która ze względu na wieku, chorobę lub z innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona (art. 50 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej),
-
może być przyznana osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić (art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej),
-
usługi opiekuńcze mogą być przyznane w formie usług sąsiedzkich (art. 50 ust. 1a ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej).
Podstawa prawna:
Art. 50 ust. 1, 1a, 2, 3, 3a, 5, 6, 6a i art. 96 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2024r., poz. 1283 z późn. zmianami), uchwała Nr XIV/94/2025 Rady Miasta Świnoujście z dnia 27 lutego 2025r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu ich rozliczania (link do uchwały: https://e-dziennik.szczecin.uw.gov.pl/WDU_Z/2025/1126/akt.pdf ).
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze s ą to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Usług sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową higieniczno-pielęgnacyjną. Przez co należy rozumie ć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz , w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
II. Wymagane dokumenty:
Pisemny wniosek osoby ubiegającej się o pomoc w formie usług opiekuńczych, usług sąsiedzkich lub specjalistycznych usług opiekuńczych oraz inne dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.
Do wniosku i wywiadu środowiskowego należy dołączyć m.in.:
dokument potwierdzający wysokość osiąganego dochodu osoby ubiegającej się o pomoc oraz osób wspólnie z nią gospodarujących (decyzja o wysokości emerytury, renty, odcinek emerytury, renty lub stosowne zaświadczenie z organu wypłacającego wymienione świadczenia, zaświadczenie o zarobkach rodziny wspólnie gospodarującej) - z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie pomocy usługowej,
-
oświadczenie o stanie majątkowym,
-
zaświadczenie lekarskie lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stwierdzające konieczność zapewnienia opieki osób drugich,
-
zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,
-
oświadczenie o regulowaniu na bieżąco przez świadczeniobiorcę odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze (w przypadku jej ustalenia),
-
inne dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.
Opłaty:
Wniosek oraz załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.
Potrzebę udzielenia wsparcia w formie usług opiekuńczych, usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich i specjalistycznych usług opiekuńczych osobie może do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie może zgłosić m. in. osoba zainteresowana, rodzina, sąsiedzi, pielęgniarka środowiskowa, lekarz oraz różne instytucje.
III. Termin i sposób załatwienia:
Wydanie decyzji administracyjnej w sprawie usług poprzedzone jest przeprowadzeniem w miejscu zamieszkania (lub miejscu pobytu) osoby ubiegającej się o świadczenie, wywiadu środowiskowego. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie udzielenia wsparcia. Podczas wywiadu ustalana jest sytuacja osobista, dochodowa i majątkowa osób lub rodzin ubiegających się o świadczenie. W sytuacji wymagającej bezzwłocznego przyznania pomocy usługowej, wywiad przeprowadza w możliwie jak najkrótszym czasie od momentu powzięcia informacji w tej sprawie.
Ośrodek pomocy społecznej przyznając usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze określa ich zakres, okres na jaki świadczenie zostało przyznane, a także miejsce świadczenia usług. Zakres oraz okres świadczenia usług powinien uwzględniać stan zdrowia, sprawność psychoruchową, wiek oraz indywidualne potrzeby świadczeniobiorcy. Gmina może odmówić przyznania tych form pomocy, jeżeli w trakcie wywiadu środowiskowego, okaże się, iż rodzina osoby wymagającej opieki, jest w stanie we własnym zakresie zabezpieczyć pomoc bliskiej osobie.
IV. Zasady odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze:
Odpłatność za godzinę usługi opiekuńczej i specjalistycznej usługi opiekuńczej w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy ustala się w zależności od kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub osoby gospodarującej w rodzinie - zgodnie z uchwałą Nr XIV/94/2025 Rady Miasta Świnoujście z dnia 27 lutego 2025r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu ich rozliczania.
Koszt 1 godziny usługi opiekuńczej i specjalistycznej usługi opiekuńczej wynosi 74,00zł.
Osoby, których dochód przekracza kwoty 250% kryterium dochodowego, określonego w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, ustaloną na podstawie posiadanego dochodu.
Stawki odpłatności świadczeniobiorców określone zostały w tabeli odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (§ 7 pkt 2 uchwały).
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po spełnieniu określonych w uchwale warunków, osoba korzystająca z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, może zostać częściowo lub całkowicie zwolniona z opłat.
Za usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich nie pobiera się opłaty.
Stawkę godzinową świadczenia usług sąsiedzkich (stawkę wynagrodzenia sąsiada) ustala się w wysokości minimalnej stawki godzinowej ustalonej na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
V. Obowiązek zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:
1. osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej,
2. spadkobiercy osoby, która korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej – z masy spadkowej,
3. małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej z pomocy społecznej.
W pierwszej kolejności do zwrotu wydatków za świadczone usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze zobowiązane są osoby samotnie gospodarujące i ich rodzina.
Wydatki na świadczenia, w przypadku osób samotnie gospodarujących i gospodarujących w rodzinie podlegają zwrotowi w części lub całości, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu wydatków przekracza kwotę kryterium dochodowego.
VII. Tryb odwoławczy:
Od decyzji administracyjnej stronie przysługuje odwołanie, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.