I. Pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi:

  1. przysługuje osobie samotnej, która ze względu na wiek, chorobę lub z innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona (art. 50 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej),

  2. może być przyznana osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić (art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej).

Podstawa prawna:
Art. 50 ust. 1, 2, 4, i 7, art. 96 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2024r., poz. 1283 z późn. zmianami), art. 8 ustawy
z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2024r., poz. 917), rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2024r., poz. 816), zarządzenie Nr 12/2023 Dyrektora MOPR w sprawie ustalenia ceny jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych osobom z zaburzeniami psychicznymi z dnia 19 kwietnia 2023r. . o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024r., poz. 1476 ze zmianami),

Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb osób wymagających pomocy w formie specjalistycznych usług, wynikających z rodzaju ich schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych określone zostały w § 2 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych. Należą do nich:

  1. uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia,

  2. pielęgnacja - jako wspieranie procesu leczenia,

  3. rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami powołanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

  4. pomoc mieszkaniowa,

  5. zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w powołanej ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

II. Wymagane dokumenty:
Pisemny wniosek osoby ubiegającej się o pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz inne dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.
Do wniosku i wywiadu środowiskowego należy dołączyć m.in.:

  1. Dokument potwierdzający wysokość osiąganego dochodu osoby ubiegającej się o pomoc oraz osób wspólnie z nią gospodarujących (decyzja o wysokości emerytury, renty, odcinek emerytury, renty lub stosowne zaświadczenie z organu wypłacającego wymienione świadczenia, zaświadczenie o zarobkach rodziny wspólnie gospodarującej) - z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie pomocy usługowej,

  2. oświadczenie o stanie majątkowym,

  3. zaświadczenie lekarza specjalisty kwalifikujące do korzystania ze specjalistycznych usług opiekuńczych, określające rodzaj schorzenia oraz rodzaj usług (zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r., w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych),

  4. zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,

  5. oświadczenie o regulowaniu na bieżąco przez świadczeniobiorcę odpłatności za świadczone specjalistyczne usługi (w przypadku jej ustalenia),

  6. inne dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.

Opłaty:
Wniosek oraz załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.

Potrzebę udzielenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych osobie, z uwagi na jej chorobę może zgłosić osoba zainteresowana, rodzina, sąsiedzi, pielęgniarka środowiskowa, lekarz oraz różne instytucje.

III. Termin i sposób załatwienia:
Wydanie decyzji administracyjnej w sprawie usług poprzedzone jest przeprowadzeniem w miejscu zamieszkania (lub miejscu pobytu) osoby ubiegającej się o świadczenie, wywiadu środowiskowego. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie udzielenia wsparcia. Podczas wywiadu ustalana jest sytuacja osobista, dochodowa i majątkowa osób lub rodzin ubiegających się o świadczenie. W sytuacji wymagającej bezzwłocznego przyznania pomocy usługowej, wywiad przeprowadza się w możliwie jak najkrótszym czasie od momentu powzięcia informacji w tej sprawie.

Ośrodek pomocy społecznej przyznając świadczenie w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi określa ich zakres (rodzaje usług), okres na jaki świadczenie zostało przyznane, a także miejsce świadczenia usług. Rodzaj specjalistycznych usług opiekuńczych dla każdego świadczeniobiorcy ustalany jest w porozumieniu z lekarzem specjalistycznej opieki zdrowotnej (zaświadczenie lekarskie określające rodzaj usług określone zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych) w myśl art. 8 powołanej ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

IV. Zasady odpłatności za świadczone specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi:
Odpłatność za godzinę specjalistycznej usługi opiekuńczej w miejscu zamieszkania ustalana się w zależności od kwoty dochodu odpowiednio osoby samotnie gospodarującej lub gospodarującej w rodzinie. Osoba, której dochód nie przekracza 100 % kwoty kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej, z zastrzeżeniem ust. 4 ustawy, nie ponosi odpłatności za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze. Natomiast osoba samotnie gospodarująca lub osoba gospodarująca w rodzinie, której dochód przekracza 100% wspomnianego kryterium ponosi odpłatność określoną w oparciu o obowiązujące rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych oraz zarządzenie Dyrektora MOPR w sprawie ustalenia ceny jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Od 1 maja 2023r. koszt jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi wynosi 48,94zł.

V. Obowiązek zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:

  1. osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej,

  2. spadkobiercy osoby, która korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej – z masy spadkowej,

  3. małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej z pomocy społecznej.

W pierwszej kolejności do zwrotu wydatków za świadczone specjalistyczne usługi opiekuńcze zobowiązane są osoby samotnie gospodarujące i ich rodzina.

Try odwoławczy:
Od decyzji administracyjnej stronie przysługuje odwołanie, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.