Drogi Czytelniku,
w informacji z marca 2024r. dowiedziałeś się o tym, w jaki sposób rodzic biologiczny, który utracił możliwość opiekowania się swoim dzieckiem, może ją odzyskać. Dziś zajmiemy się tematem poradnictwa specjalistycznego, w tym poradnictwa specjalistycznego dla rodzinnej pieczy zastępczej.
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023r., poz. 901 ze zm.) w art. 19 pkt 2 nakłada na powiaty obowiązek prowadzenia poradnictwa specjalistycznego. W art. 46 z kolei doprecyzowuje, że działanie to jest skierowane do osób i rodzin, które doświadczają trudności lub potrzebują wsparcia w rozwiązywaniu problemów życiowych a pomoc ta ma być udzielana bez względu na dochód. Wśród form poradnictwa ustawodawca wymienia:
- poradnictwo prawne, które obejmuje udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów,
- poradnictwo psychologiczne, które jest realizowane poprzez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii,
- poradnictwo rodzinne, dotyczące problemów funkcjonowania rodziny, w tym opieki nad osobą niepełnosprawną a także terapię rodzinną.
Oprócz wymienionych form wsparcia poradnictwo specjalistyczne jest szeroko obecne w systemie pomocowym. W mieście Świnoujście funkcjonują ponadto dla przykładu: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Regionalne Centrum Kryzysowe, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, Centrum Zdrowia Psychicznego, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Mediacji oraz wiele innych. Wszystkie one realizują swoje zadania ustawowe i statutowe, ale wpisują się w szeroko rozumianą pomoc specjalistyczną.
Niezależnie od wymienionych powyżej, rodzinna piecza zastępcza jest objęta kierowaną do niej wyłącznie pomocą specjalistyczną, o której mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024r., poz. 177 ze zm.). Art. 76 ust. 4 pkt nakłada to zadanie na organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, którym w mieście Świnoujście jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do form tej pomocy należą:
- poradnictwo i terapia dla osób sprawujących rolę rodziców zastępczych oraz członków ich rodzin,
- pomoc prawna, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego,
ale też: przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu rodziców zastępczych, zapewnienie badań psychologicznych i pedagogicznych kandydatom do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, organizowanie szkoleń i spotkań grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Jednocześnie rodziny zastępcze mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia, nie tylko tych kierowanych wyłącznie do nich.
Jak widzisz Drogi Czytelniku, rodzic zastępczy, ale także każdy mieszkaniec miasta może liczyć na wsparcie w przeżywanych problemach i trudnościach. Zatem jeśli borykasz się z czymś trudnym, z czymś, co przekracza Twoje możliwości radzenia sobie, jeśli funkcjonowanie Twoje lub Twojej rodziny napotyka na trudności – już wiesz, że nie jesteś sam.
Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Działu Pieczy Zastępczej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu (ul. Dąbrowskiego 4, pokój 107 I piętro, pokój 209 II piętro, tel. 91 322 54 96, 91 322 54 83) – CAŁY CZAS POSZUKUJEMY KANDYDATÓW NA RODZICÓW ZASTĘPCZYCH ?
Wypatruj też kolejnych informacji od nas. Co kwartał razem będziemy się zagłębiać w tematykę rodzicielstwa zastępczego. Następnym razem przyjrzymy się krok po kroku procedurze ustanowienia rodziną zastępczą.