Pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Świnoujściu w roku 2008 sporządzili oraz rozpropagowali ulotkę skierowaną do mieszkańców Świnoujścia oraz instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ulotka zawierała informację dotyczącą zjawiska przemocy oraz o instytucjach, które udzielają pomocy ofiarom przemocy.

Rok 2009

W roku 2009 dla uczniów szkół gimnazjalnych został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Stop Przemocy”. Laureat I miejsca konkursu został wyróżniony nie tylko drobnym upominkiem, ale jego praca została wykorzystana w formie plakatu, który rozpropagowany był w szkołach na terenie Świnoujścia.

Kolejne działanie było skierowane do klientek Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Zostało zorganizowane spotkanie tematyczne pod hasłem: „Jak dobrze być piękną kobietą”. Celem spotkania było uświadomienie kobietom objętym pomocą SOWOPR, że piękno które niosą w sobie warto uzewnętrznić min. poprzez dbałość o własny wizerunek. W szarej codzienności warto znaleźć chwilę dla siebie i zadbać nie tylko o duszę ale też i o ciało. Każda kobieta powinna umieć dbać o siebie. Poprzez to spotkanie chcieliśmy pokazać jak w prosty i niekosztowny sposób „stać się piękną”. Chcieliśmy podkreślić jak ważne są nasze potrzeby o których zapominamy w życiu codziennym zdominowanym opieką nad dziećmi, pracą i innymi obowiązkami domowymi. W pogoni dnia codziennego zapominamy, iż istotnym elementem życia jest po prostu RELAKS!.

Kierując się potrzebami najmłodszych a co za tym idzie bezbronnych dzieci, pracownicy Ośrodka przygotowali i rozpropagowali ulotki, które kierowane były do pielęgniarek i lekarzy służby zdrowia. Ulotka miała charakter informacyjny oraz miała za zadanie zwrócić uwagę pracowników służby zdrowia przemoc wobec dzieci.

Mając na uwadze działania profilaktyczne, pracownik Ośrodka przeprowadził w Przedszkolu Miejskim Nr 3 „Pod żaglami” warsztaty z zakresu przemocy dla najmłodszych.

W roku 2009 odbyło się pierwsze spotkanie Wigilijne dla klientek Ośrodka. Przygotowano potrawy świąteczne a najmłodszych gości Mikołaj obdarował drobnymi prezentami.

ROK 2010

W roku 2010 pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie postanowili przygotować ulotkę skierowaną do osób starszych. Zawierała ona informację dotyczącą zjawiska przemocy, jej rodzajów oraz wykaz instytucji pomocowych. Ulotka została rozpropagowana w przychodniach, szpitalu oraz instytucjach działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.Osoba udostępniająca swój wizerunek na ulotce była klientką Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Zorganizowane zostało spotkanie z okazji „Dnia Kobiet”, na które zostały zaproszone kobiety korzystające ze wsparcia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy.

Celem spotkania było zintegrowanie klientek SOWOPR oraz okazanie im zainteresowania. Organizując spotkanie 8 marca chcieliśmy podkreślić ważną rolę kobiety w życiu codziennym. Spotkanie było okazją do pokazania w jaki sposób można miło spędzić czas.

Rok 2010 zainicjował współpracę z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, czego efektem było zorganizowanie „I Świnoujskich obchodów dnia rodziny”. Akcja skierowana była do rodziców i opiekunów dzieci pragnących zdobyć nowe umiejętności pomagające poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę w sferze opiekuńczo – wychowawczej oraz innych obszarach umiejętności społecznych. Akcja miała cztery edycje i była prowadzona do 2013 r.

W ramach warsztatów realizowane były różne tematy między innymi: „Stres – przyjaciel czy wróg?”, „Rozwód a separacja – podobieństwa i różnice”, „Cyberprzemoc”, „Dziecko niepełnosprawne w rodzinie”, „Problemy okresu dojrzewania”, „Kryzys utraty”. Mimo corocznego propagowania akcji, nie cieszyła się ona zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta, dlatego też realizowana była tylko przez cztery lata.

ROK 2012

W roku 2012 pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie kierując się potrzebami rodziców, zorganizowali warsztaty dla dzieci pod nazwą „Powiedz o swojej złości – wybierz swoje zachowanie”. Warsztaty trwały od października do listopada 2012 r. Głównym celem omawianych zajęć było nauczenie dzieci wyrażenia złości w sposób akceptowalny społecznie. Celem ćwiczeń była nauka umiejętności odczytywania sygnałów złości, zapanowania nad sposobem myślenia pod wpływem złości i wybór zachowania w sytuacji przeżywanej złości. Dzieci uzyskały większy wgląd na własne uczucia i zrozumiały, że to, czy używają siły pod wpływem złości zależy od nich samych i jest ich wyborem.

Rok 2013

W dniu 8 marca zostało zorganizowane spotkanie z okazji „Dnia kobiet” dla klientek Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Celem spotkania było zintegrowanie oraz podkreślenie jak ważną rolę pełni kobieta w życiu codziennym oraz ukazanie jak ważne jest realizowanie jej własnych potrzeb.Spotkanie odbyło się zgodnie z przygotowanym przez specjalistów SOWOPR scenariuszem. W trakcie dwugodzinnego spotkania udało się zrealizować wszystkie punkty zaplanowanego scenariusza. Z opinii klientek SOWOPR można wnioskować, że tego typu spotkania są miłą odskocznią od problemów dnia codziennego, a także okazją do spotkania towarzyskiego.

Kolejną inicjatywą był Program interwencyjnych oddziaływań psychoedukacyjnych dla grupy osób, wobec których została uruchomiona procedura „Niebieskiej karty”. Wyżej wymieniony Program składał się z kilku spotkań warsztatowych o charakterze edukacyjnym z zakresu przemocy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pod nazwą „Bez klapsa, czyli jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”. Oddziaływania te skierowane były do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Popularność programu sprawiła, iż odbyły się dwie edycje w bieżącym roku.

W tym roku sporządzono oraz rozpropagowano ulotki dla dzieci. Zawierały one jasne i przystępne informacje dotyczące zjawiska przemocy dla najmłodszych, a także wykaz instytucji pomocowych oraz telefonów kontaktowych. Ulotki rozprowadzone zostały na terenach świnoujskich placówek oświatowych i szkół.

Rozpoczęto współpracę z Komendą Miejską Policji przy organizowaniu i przeprowadzeniu „Ogólnopolskiej nocy profilaktyki”.

Uczniowie klas gimnazjalnych mieli możliwość oddania swojego głosu przeciwko przemocy. W tym celu umieszczone zostały na terenie szkół specjalne skrzynki wyborcze, przygotowane przez pracowników Ośrodka.

W szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych został ogłoszony konkurs na krótkie hasło dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Działanie to spotkało się ze sporym odzewem wśród dzieci i młodzieży. Wybrane hasło zostało umieszczone na ulotce dotyczącej przemocy skierowanej do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

ROK 2014

Kontynuacją ogłoszonego w 2013 roku konkursu na krótkie hasło dotyczące zjawiska przemocy było opracowanie ulotki skierowanej do uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Ulotka zawierała informacje o przemocy oraz adresy i telefony instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kontynuowana współpraca z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, zaowocowała wspólnym zorganizowaniem warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych z zakresu prawa, przemocy, psychologii. Akcja trwała od października do listopada 2014 r. Skierowana była do mieszkańców miasta Świnoujścia chcących poszerzyć swoją wiedzę z wyżej wymienionych zagadnień.

W celu nawiązania współpracy z krajem sąsiadującym od zachodniej granicy Polski w którym, osiedliło się wielu Polaków, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy współpracy Niemieckiej instytucji przygotował ulotki dla osób Polskiego pochodzenia mieszkających na terenie Niemiec.

ROK 2015

Podążając za potrzebami klientek w roku 2015 zorganizowano warsztat pod nazwą „Pokonaj stres i spieraj siebie”. Celem warsztatów było rozwinięcie umiejętności radzenia sobie ze stresem doświadczanym przez uczestniczki w codziennych trudnych sytuacjach. Warsztat miał także na celu wzmacnianie relacji z samą sobą, jako istotą mądrego wspierania i doceniania samej siebie.

Przeprowadzono pilotażowy warsztat pod nazwą „Związek buduje a nie rujnuje” dla uczniów III klas licealnych. Proponowane zajęcia przeznaczone były dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie, a co się z tym wiąże wchodzącej w związki partnerskie. Z wypełnionych przez uczestników ankiet, wynika iż, treści przedstawione podczas zajęć były ciekawe i interesujące. Młodzież chętnie uczestniczyła w przygotowanych ćwiczeniach warsztatowych, formułowała ciekawe wnioski i spostrzeżenia. Zaangażowanie młodzieży wskazuje, iż zajęcia tego typu są potrzebne a omawiane kwestie podczas zajęć mogą być wykorzystane w dorosłym życiu.

Podsumowując wieloletnią pracę Ośrodka w dniu 27 listopada 2015 r. zorganizowano spotkanie dla byłych i obecnych klientek Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie pod nazwa „Ja wczoraj i dziś”. Wspólne spotkanie w jednym miejscu kobiet, które są na początku walki ze zjawiskiem przemocy z kobietami, które już ją wygrały i zmieniły dotychczasowe życie, pokazało że warto zawalczyć o siebie. Spotkanie miało być okazją do rozmowy i poznania z perspektywy czasu jakie znaczenie w walce z przemocą odegrał Ośrodek. Co pomogło w osiągnięciu zamierzonego celu oraz co skłoniło klientki do zmiany swojego życia. Pomysł spotkał się z dużym odzewem naszych klientek, które bardzo entuzjastycznie przyjęły zaproszenie na wyżej wymienione spotkanie.

Zaskoczeniem oraz ogromnym wzruszeniem dla pracowników Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie były przygotowane podziękowania dla każdego z pracowników, kwiaty oraz słowa abyśmy nigdy nie zwątpili, iż nasza praca nie przynosi rezultatów, bo zebrane na spotkaniu osoby są dowodem na to, że nasze wsparcie pomaga klientkom uwierzyć, iż zmiany są możliwe.

Wręczono 28 ręcznie zrobionych zaproszeń z tego 21 osób było obecnych na wyżej wymienionym spotkaniu. Na uroczystości byli obecni wszyscy pracownicy SOWOPR.

Z ustaleń wynika, iż 21 obecnych osób na spotkaniu 17 wyszło z koła przemocy, natomiast 4 osoby nadal mieszkają z osobami stosującymi przemoc.

Ważnym wnioskiem końcowym było zgłoszenie jednomyślnie przez wszystkie osoby, iż istnieje potrzeba organizowania tego typu spotkań i z niecierpliwością czekają na kolejne.

Były to także wyjątkowe chwile dla pracowników SOWOPR, gdyż mieli okazję do swobodnej rozmowy i zobaczenie, że serce jakie okazują i wsparcie jest motorem działań nie tylko dla klientek, ale dla nich samych.

Kampania Białej Wstążki

Co roku w listopadzie, od 2008, pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie organizują na terenie miasta Świnoujście Kampanię „Białej Wstążki”. Jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na zjawisko przemocy w rodzinie.

Skutecznych sposobów walki z przemocą jest wiele, Kampania jest jedną z nich. Podnosi ona przede wszystkim świadomość, iż każdy z nas bez względu na płeć, wyznanie kolor skóry, upodobania ma równe prawa do zapewnienia sobie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego oraz do poszanowania własnej godności. W ramach akcji na terenie miasta rozklejane są plakaty informacyjne dla mieszkańców, z których dowiedzieć się można o terminach proponowanych zajęć i warsztatów przeprowadzanych przez specjalistów z dziedziny przeciwdziałania przemocy. W poszczególnych latach rozdawane były z wydrukowanym logo Kampanii i adresem Ośrodka ulotki, balony, torby na zakupy, plastikowe żetony do wózków sklepowych. Proponowane zajęcia i warsztaty przeprowadzane były w formie spotkań, na których uczestnicy nie tylko słuchają ale także mają możliwość dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami z innymi. „Co to jest złość”, „związek buduje, nie rujnuje”, „nie krzyczymy – rozmawiamy”, „jak nie stać się ofiarą przemocy ekonomicznej” to tylko niektóre z tematów zajęć i warsztatów przeprowadzonych przez organizatorów. W ramach Kampanii uruchamiany jest zawsze dla mieszkańców punkt porad prawnych dotyczących przemocy oraz organizowane są dni otwarte Ośrodka, podczas których można przyjść i dowiedzieć się o jego funkcjonowaniu oraz skorzystać z fachowego poradnictwa. Pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w trakcie akcji prowadzą także zajęcia z młodzieżą szkolną oraz warsztaty dotyczące agresji i przeciwdziałania przemocy dla osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Świnoujściu. Akcję co roku wspierają funkcjonariusze Policji Miejskiej, grono prywatnych przedsiębiorców ze Świnoujścia. Kampania „Białej Wstążki” zagościła na stałe do Miasta i jest jego rozpoznawalnym symbolem przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

ROK - 2020

Dzień Kobiet w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia

Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu

Z okazji „ Dnia Kobiet ” w marcu 2020 roku Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie działający w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu z inicjatywy Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu, kolejny raz zaprosił uczestniczki grupy wsparcia dla osób doznających przemocy na darmowe zabiegi kosmetyczne.

Pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w grudniu 2019 roku w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Grodzkiej 3 w Świnoujściu. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestniczek grupy wsparcia. Były to zabiegi związane z pielęgnacją twarzy. Uczennice Centrum każdy zabieg dostosowały do preferencji i potrzeb osób zaproszonych i zadbały o komfort i miłą atmosferę. Dla większości kobiet było to pierwsze zabiegi tego typu w życiu.

Kontynuacją inicjatywy Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu jest celebrowanie „ Dnia kobiet ” . Zaproszone Panie zobaczą i dowiedzą się jak wykonać makijaż dzienny, który podkreśli piękno oczu, wydobędzie pełne blasku spojrzenie, podkreśli rysy twarzy, tworząc ideał piękna i zmysłowości, uwydatni naturalne atuty urody.

Zainteresowanym Paniom zostanie wykonany zabieg farbowania brwi i rzęs oraz regulacja łuku brwi.

Ponadto, będą mogły skorzystać z zabiegu SPA na dłonie. Wykonany będzie peeling, masaż dłoni, następnie nałożona będzie maska i parafina. Celem zabiegu jest nawilżenie, wygładzenie i odżywienie dłoni, zwłaszcza po okresie jesienno – zimowym.

Celem tej inicjatywy jest uświadomienie kobietom, iż są ważne i powinny zadbać o siebie, aby ukazać swoje prawdziwe piękno, a to zwiększy ich poczucie wartości.

Z zabiegów mogą skorzystać Panie, które otrzymają pisemne zaproszenie z okazji Dnia Kobiet.

Bardzo dziękujemy Zachodniopomorskiemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za ogromne zaangażowanie Pani Ewy Karpińskiej opiekuna grupy oraz uczennic przeprowadzających darmowe zabiegi, za ich uśmiech, życzliwość i profesjonalne podejście do wykonywanych zabiegów.

                                                                 OGŁOSZENIE                                      
I. Warunki zamówienia
Gmina Miasto Świnoujście poszukuje specjalistów do przeprowadzenia programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową.
II. Forma zatrudnienia : umowa zlecenie.
III. Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową może być prowadzony przez osobę/y:
1. posiadające wykształcenie wyższe na kierunku praca socjalna, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej lub
2. posiadające tytuł zawodowy magistra na kierunku:
a) psychologia, praca socjalna, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej lub
b) innym, uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki lub resocjalizacji, lub
3. będące terapeutami lub psychoterapeutami;
4. posiadające udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach lub innych podmiotach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej;
5. posiadające zaświadczenie o ukończeniu szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej w wymiarze co najmniej 100 godzin, w tym w wymiarze 50 godzin w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc domową.

IV. Wymagania dotyczące realizacji programu:
1. Łączny czas trwania programu powinien obejmować 60 godzin zajęć prowadzonych w formie spotkań indywidualnych i grupowych. Przerwy między kolejnymi zajęciami nie powinny być dłuższe niż tydzień.
2. Miejsce realizacji programu Gmina Miasto Świnoujście.
3.W przypadku realizacji programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową w tym samym miejscu, w którym udziela się pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy domowej, należy zadbać o bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej.
4. Program autorski zakładający:
a) zmianę przekonań odbiorców programów korekcyjno-edukacyjnych dotyczących stosowania przemocy domowej;
b) powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy;
c) rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami, w tym złością lub poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych;
d) zmniejszenie przez uczestników programu skali zachowań opartych na sile i przemocy;
e) wzrost świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania;
f) poszerzenie katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej;
g) kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy domowej;
h) uznanie przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
i) uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
5. Wykonawca zobowiązany jest do sporządzenia niżej wymienionej dokumentacji dotyczącej  
     realizacji programu:
a) kontraktu z uczestnikiem programu,
b) list obecności,
c) indywidualnej karty uczestnika,
d) karty kontaktu z członkami rodziny,
e) ankiety ewaluacyjnej,
f) sprawozdania z realizacji programu wraz z informacją o uzyskanych efektach przez    
    uczestników,
g) przekazanie całej dokumentacji dotyczącej programu po jego zakończeniu Zleceniodawcy.

V. Wymagania dotyczące oferty:

Oferty należy składać w terminie do dnia 12 kwietnia 2024 r. w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, III piętro, pokój 314, do godziny 15.00. W formie email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowych informacji udziela w godzinach 08.00 – 15.00 Pani Agnieszka Zygarlicka – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających  Przemocy Domowej, ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202, tel. 91 322-54 -81.



                                                                 OGŁOSZENIE                                  

I. Warunki zamówienia
Gmina Miasto Świnoujście poszukuje specjalistów do przeprowadzenia programu psychologiczno – terapeutycznego dla osób stosujących przemoc domową.
II. Forma zatrudnienia : umowa zlecenie.
III. Program psychologiczno – terapeutyczny dla osób stosujących przemoc domową może być prowadzony przez osobę/y:
1. posiadające wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika lub resocjalizacja, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, lub
2. posiadające tytuł zawodowy magistra na kierunku psychologia lub pedagogika lub na, uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, kierunku resocjalizacja, lub
3. będące terapeutami lub psychoterapeutami,
4. posiadające udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach lub innych podmiotach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej,
5. posiadające udokumentowane prowadzenie co najmniej pięciu edycji programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową.

IV. Wymagania dotyczące realizacji programu:
1. Łączny czas trwania programu powinien obejmować 60 godzin zajęć prowadzonych w formie spotkań indywidualnych i grupowych. Przerwy między kolejnymi zajęciami nie powinny być dłuższe niż tydzień.
2. Miejsce realizacji programu Gmina Miasto Świnoujście.
3. W przypadku realizacji programów psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową w tym samym miejscu, w którym udziela się pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy domowej, należy zadbać o bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej.
4. Program autorski zakładający:
a) wzbudzanie motywacji wewnętrznej do zmiany zachowania przez analizę przyczyn postępowania i wgląd w mechanizmy własnych zachowań;
b) zdobycie lub poszerzenie wiedzy i umiejętności powstrzymywania się od zachowań przemocowych;
c) nabycie umiejętności służących rozwiązywaniu problemów i konfliktów bez użycia przemocy;
d) nabycie i kształtowanie umiejętności prospołecznych, w tym: asertywności, empatii, rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji, radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, w tym radzenia sobie ze stresem, lękiem i złością;
e) poszerzanie samoświadomości, zwłaszcza w kontekście własnych zasobów oraz ograniczeń i negatywnych stereotypów funkcjonowania w relacjach rodzinnych;
f) nabycie i doskonalenie umiejętności wychowawczych i rodzinnych opartych na wychowaniu bez przemocy;
g) rozwój umiejętności związanych z budowaniem relacji rodzinnych i partnerskich; pogłębianie wiedzy na temat wpływu przemocy na relacje społeczne i sposobów jej przeciwdziałania;
h) diagnozowanie potrzeb i nabywanie umiejętności dobierania prawidłowych strategii w ich zaspokajaniu;
i) wzmacnianie postawy odpowiedzialności wobec siebie i innych.
5. Wykonawca zobowiązany jest do sporządzenia niżej wymienionej dokumentacji dotyczącej  
     realizacji programu:
a) kontraktu z uczestnikiem programu,
b) list obecności,
c) indywidualnej karty uczestnika,
d) karty kontaktu z członkami rodziny,
e) ankiety ewaluacyjnej,
f) sprawozdania z realizacji programu wraz z informacją o uzyskanych efektach przez    
    uczestników,
g) przekazanie całej dokumentacji dotyczącej programu po jego zakończeniu Zleceniodawcy.

V. Wymagania dotyczące oferty:

Oferty należy składać w terminie do dnia 19 kwietnia 2024 r. w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, III piętro, pokój 314, do godziny 15.00. W formie email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowych informacji udziela w godzinach 08.00 – 15.00 Pani Agnieszka Zygarlicka – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających  Przemocy Domowej, ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202, tel. 91 322-54 -81.


Program korekcyjno – edukacyjny dla sprawców przemocy realizowany jest w większości miast Polski i w wielu z nich spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie opracowanie i realizacja programu jest zadaniem z zakresu administracji rządowej zleconej samorządowi powiatowemu.

Program ten jest odpowiedzią na założenia Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i jest jednym z elementów systemu zapobiegania przemocy w rodzinie.

Wpisuje się też w „ Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie Miasta Świnoujście na lata 2022 – 2027 ” przyjęty uchwałą Rady Miasta Świnoujście Nr LVI/458/2021 z dnia 16 grudnia 2021, który stanowi integralną część systemu przeciwdziałania przemocy w naszym mieście.

Celem programu jest wypracowanie dobrych rozwiązań mających na celu umiejętne rozładowywanie negatywnych emocji i zachowań powodujących nieporozumienia i konflikty rodzinne. Program przeznaczony jest dla osób poszukujących nowych rozwiązań radzenia sobie z negatywnymi emocjami i nie bojących się pozytywnych zmian w swoim życiu. Mogą brać w nim udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Szczegółowe cele i zadania programu określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 czerwca 2023 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy domowej, kwalifikacji osób zatrudnionych w tych ośrodkach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno – edukacyjne.

Na rok 2020 również zaplanowano realizację programu. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie, proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Zygarlicką w godzinach od 07.30 do 15.30, pod numerem telefonu 91-32-25-481.

Jeśli jesteś gotów na ciekawą przygodę, która w rezultacie doprowadzi Cię do pozytywnych zmian w Twoim życiu rodzinnym, zadzwoń pod podany powyżej numer.

Serdecznie zapraszamy.


Ogłoszenie
na składanie ofert na realizację programu korekcyjno – edukacyjnego
dla osób stosujących przemoc.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu zaprasza do składania ofert  na prowadzenie programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących zachowania przemocowe.

Kwalifikacje osób składających oferty muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy domowej, kwalifikacji osób zatrudnionych w tych ośrodkach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno edukacyjne ( Dz. U.  z 2011 r. Nr 50, poz. 259 ).

Oferty należy składać w terminie do dnia 05 maja 2021 r. w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, III piętro, pokój 314, do godziny 15.00.

Dodatkowe informacje udziela w godzinach 08.00 – 15.00 Pani Agnieszka Zygarlicka – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Domowej, ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202, Tel. 91 322-54 -81.

Program będzie realizowany po zebraniu odpowiedniej
liczby uczestników.


Ogłoszenie

na składanie ofert na realizację programu psychologiczno - terapeutycznego

dla osób stosujących przemoc.

 

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu zaprasza do składania ofert  na prowadzenie programu psychologiczno – terapeutycznego dla osób stosujących zachowania przemocowe.

Kwalifikacje osób składających oferty muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy domowej, kwalifikacji osób zatrudnionych w tych ośrodkach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno edukacyjne ( Dz. U.  z 2011 r. Nr 50, poz. 259 ).

Program psychologiczno – terapeutyczny dla osób stosujących przemoc w rodzinie jest kontynuacją programu korekcyjno – edukacyjnego i ma na celu utrwalenie dokonanej zmiany  postaw i zachowań nabytych w trakcie wspomnianego programu.

W ofercie należy wskazać jednoznacznie, czy program jest realizowany w wymiarze godzin zegarowych czy dydaktycznych. Zajęcia powinny być prowadzone w formie spotkań indywidualnych i sesji grupowych ( w tym minimum 3 spotkanie indywidualne z każdym uczestnikiem programu). Ogólna liczba godzin programu nie może być mniejsza niż 55 godzin. Przerwy pomiędzy zajęciami nie mogą być dłuższe niż jeden tydzień. Grupa powinna liczyć nie mniej niż 6 osób.

Realizator programu zobowiązany jest określić w ofercie:

- miejsce realizacji zajęć inne niż Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu;

- łączny czas trwania programu ze wskazaniem liczby godzin do zrealizowania z

  podziałem na sesje grupowe i indywidualne;

- harmonogram zajęć;

- częstotliwość spotkań;

- bloki tematyczne;

- liczbę uczestników;

- formy i metody pracy;

- rodzaj prowadzonej dokumentacji, w tym m. in.  lista obecności, kontrakt, ewidencja zajęć,  

  sprawozdanie z realizacji programu;

- sposób przeprowadzenia ewaluacji ( np. ankieta );

- sposób monitorowania efektów przeprowadzonych oddziaływań.

Oferty należy składać w terminie do dnia 16 sierpnia 2021 r. w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, III piętro, pokój 314, do godziny 15.00.

Dodatkowe informacje udziela w godzinach 08.00 – 15.00 Pani Agnieszka Zygarlicka – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Domowej, ul. Dąbrowskiego 4, pok. 202, Tel. 91 322-54 -81.

Program będzie realizowany po zebraniu odpowiedniej       

liczby uczestników.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 obecnie panujący stan epidemii oraz związane z nim ograniczenia są wyjątkowo trudne dla osób doświadczających przemocy. Aktualna sytuacja wymusza zmianę sposobu i form udzielanej pomocy, celem zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osób i rodzin doświadczających przemocy, a także osób realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich zadbano aby poradnictwo specjalistyczne, mimo braku możliwości kontaktu osobistego było świadczone
w sposób nieprzerwany w trybie zdalnym.

W tym celu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu uruchomił lokalną linię wsparcia, gdzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00, pod nr tel. 91 322 54 88
i 91 322 54 86
osoby doświadczające przemocy mogą skorzystać z pomocy psychologicznej, świadczonej przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Poradnictwo prawne świadczone jest po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym. Należy zadzwonić pod jeden z wskazanych powyżej numerów telefonów i zgłosić potrzebę konsultacji prawnej.

Osoby doświadczające przemocy lub będące świadkami przemocy mogą dokonywać zgłoszeń bezpośrednio na Policję lub poprzez kontakt z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Nr kontaktowe 91 322 54 97 lub 503 152 153 od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgłoszeń można dokonywać również w formie pisemnej wrzucając je do specjalnego pojemnika znajdującego się przy ulicy Dąbrowskiego 4 na parterze budynku lub drogą pocztową na adres:

Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
ul. Dąbrowskiego 4
72-600 Świnoujście

Działający na terenie naszego miasta całodobowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia
dla Ofiar Przemocy Domowej funkcjonuje bez zmian. Numer kontaktowy 91 322 54 81.

W okresie utrudnionej komunikacji ze służbami i konieczności zachowania dyskrecji
w sprawach przemocy Komenda Główna Policji przygotowała bezpłatną aplikację mobilną „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie (https://twojparasol.com). Aplikacja umożliwia między innymi dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa.

Przypominamy również o możliwości uzyskania wsparcia za pośrednictwem:

- Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Domowej „Niebieska Linia”. Telefon 800 12 00 02 jest bezpłatny i działa przez całą dobę od poniedziałku do niedzieli. W środy w godz. 18:00 -22:00 dyżurują prawnicy. Dodatkowe dyżury prawne w poniedziałki i wtorki od 17:00 do 21:00 pod numerem (22) 666 28 50 (koszty według stawek operatora). Można także napisać e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub skorzystać ze Skypa: pogotowie.niebieska.linia

- Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Telefon 116 111 jest bezpłatny i również działa całodobowo.

PLAN AWARYJNY DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ

W EPIDEMII KORONAWIRUSA

SCHEMAT DZIAŁANIA                                                          PORADNIK

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej

w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu ul. Dąbrowskiego 4 72-600 Świnoujście Tel. 91 322 54 81, 91 322 54 77, 503 152 153

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej działa na podstawie następujących przepisów:

  1. ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej,
  2. rozporządzenie MPIPS z dnia 20 czerwca 2023 roku w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej oraz wymagań kwalifikacyjnych wobec osób zatrudnionych w tych ośrodkach.

W zakresie interwencyjnym Ośrodek Wsparcia zapewnia:

  • - schronienie ofiarom przemocy domowej bez skierowania i bez względu na dochód, na okres do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia w przypadkach uzasadnionych sytuacją ofiary przemocy domowej,
  • - ochronę ofiar przemocy domowej przed osobą stosującą przemoc domową,
  • - udzielanie natychmiastowej pomocy psychologicznej, medycznej i wsparcia,
  • - rozpoznanie sytuacji ofiary przemocy domowej i opracowanie planu pomocy,
  • - wspieranie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej związanej z występowaniem przemocy domowej.

W zakresie potrzeb bytowych Ośrodek zapewnia 10 miejsc noclegowych:

  • - całodobowy okresowy pobyt
  • - pomieszczenia do spania
  • - wspólne pomieszczenie do pobytu dziennego,
  • - miejsca do zabawy,
  • - pomieszczenie do nauki,
  • - łazienki,
  • - kuchnię,
  • - pomieszczenie do prania i suszenia,
  • - wyżywienie, odzież i obuwie,
  • - środki higieny osobistej i środków czystości.

W zakresie terapeutyczno – wspomagającym:

  • - opracowanie diagnozy rodziny i indywidualnego planu pomocy ofierze przemocy domowej uwzględniającego: potrzeby, cele, metody i czas pomocy,
  • - udzielanie poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego,
  • - prowadzenie grup wsparcia i grup terapeutycznych dla ofiar przemocy domowej,
  • - prowadzenie indywidualnej terapii ukierunkowanej na wsparcie ofiary przemocy domowej oraz nabycie umiejętności ochrony przed osobą stosującą przemoc domową,
  • - zapewnienie dostępu do pomocy medycznej,
  • - przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci i udzielanie im wsparcia psychologicznego oraz specjalistycznej pomocy socjoterapeutycznej i terapeutycznej,
  • - udzielanie konsultacji wychowawczych.

W celu dostosowania zakresu pomocy do sytuacji oraz potrzeb ofiar przemocy domowej specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy domowej współpracuje z innymi instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy domowej, prowadzi działania monitorujące i ewaluacyjne efektów swojej działalności.

Działania profilaktyczne Profilaktyka kładzie nacisk na możliwość ochrony ludzi przed zjawiskami zagrażającymi ich życiu, zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi stosunków społecznych. Pozwala przedsięwziąć środki ostrożności na ograniczenie rozwoju i zmniejszenie występowania zjawisk uznawanych za niepożądane i dolegliwe społecznie. Skuteczne działania profilaktyczne SOWOPR-u, uzależnione są od nawiązania współpracy różnych instytucji i organów lokalnych.

Jedną z takich form działań profilaktycznych jest stała współpraca dyrektorów i pedagogów szkolnych ze specjalistami i pracownikami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Domowej w Świnoujściu, która rozpoczęła się od 2009 roku i trwa do dnia dzisiejszego. Kolejną formą zwrócenia uwagi na zjawisko przemocy w społeczeństwie jest organizowanie od 2009 roku Kampanii ,,Białej Wstążki ” dla mieszkańców Świnoujścia.

Grupa wsparcia dla osób doznających przemocy domowej Grupa daje wsparcie, stwarza możliwości wspólnego analizowania sytuacji każdej z osób uczestniczących w niej. Pozwala dzielić się z innymi problemami i rozterkami życia codziennego, oraz doświadczeniem życiowym. Pomaga każdemu z jej członków zaobserwować to, na co w życiu ma wpływ i co można zmienić od tego czego zmienić się nie da. Zwraca uwagę na własne sukcesy i osiągnięcia. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Praca w tym zakresie ma na celu przywrócenie ofiarom przemocy równowagi emocjonalnej oraz odzyskanie poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa. Ośrodek oferuję pomoc na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim pozwala na odizolowanie od sprawcy, zwłaszcza jeżeli jest zagrożone zdrowie i życie osoby. Oferuje także pomoc psychologiczną, prawną oraz socjalną. To właśnie tutaj osoba doznająca przemocy otrzymuje wzmocnienie i wsparcie. Tu dowiaduje się, iż jest kimś wyjątkowym i kimś wartościowym. Specjaliści pracują nad odzyskaniem poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Tego typu Ośrodki są jedyną oazą spokoju, gdzie na nowo człowiek odnajduje samego siebie. Wiele ofiar przemocy powraca do swoich oprawców, gdyż specjaliści nie mogą podejmować za kogoś decyzji – to podstawowa zasada w tej pracy. W naszym podejściu do klienta główny nacisk kładziemy na szukanie i budowanie najlepszych rozwiązań i w zależności od sytuacji w jakiej obecnie się znajduje. To, co według nas jest najlepszym rozwiązaniem, nie musi być tak widziane przez osobę doznająca przemocy. Pomagamy wszystkim chcącym coś zmienić w swoim życiu.